Biletleri paylaşmaya eylemine

Günlük yaşamda pratik bir dayanışma örneği olan, “Biletleri paylaşmaya eylemine“ sen de katıl!

 Son derece doğal olan yaşama katılmak, dost ve arkadaşları ziyaret etmek, sinemaya gitmek, ya da en azından şehirde dolaşmak için büyük bir şehirde yaşayan bir insan; otobüse, trene binmeye, kısacası bir bilete ihtiyaç duyar.

Şehrimizde yaşayan pek çok insan için; bu hareketlilik yani mobilite; doğal ve normal yaşam gerçekliliği olarak görülmemektedir. Çoğu kez bir bilet için para bile bulunamamakta, bu nedenle pek çok kişi; toplumsal hayattan kopmamak, sosyal yaşamın tamamen dışına düşmemek için, “kaçak“ dolaşmaktadır.

Bu durum; akşamları ya da hafta sonraları arkadaşlarıyla dolaşmak isteyen gençler için olduğu kadar, aynı zamanda artan sosyal kısıtlamalar, düşük gelirleri nedeniyle, “meteliğe kurşun atan“ ve sığınmacılar yardımına muhtaç insanlar için de geçerlidir.

Bir dayanışma örneği göstererek, bu insanlara elinizi uzatın. Bu o kadar zor bir şey değil. Kamu toplu taşıma işletmesi BVG’nın aylık bilet yasalarını da sonuna kadar kullanarak ve ona uygun bir şekilde, madur bir kişiye, yanınızda seyahat etme önerisinde bulabilirsiniz.

VBB Umweltkarte isimli aylık bilet; ona sahip olana, hafta sonlarında ve 24 ve 31 Aralık günleri gibi tatil günlerinde bütün gün; ayrıca her gün saat 20.00 den sonra, yanında bir yetişkin ve (6 ve 14 yaşları arasında) üç çocuğu, beraberinde bedava götürme izni verir.

Bu aksiyona siz de katılın. Yaka iğnenizi görünür şekilde üstünüzde taşıyın. Cesaret edip, birlikte seyahat edip edemeyeceğinizi sorun.

Yaka iğneleri ve bilgilendirme broşürleri (kartpostal ve yapıştırma kartları) ücretsiz olarak info@naturfreunde-berlin.de den ısmarlanabilinir ya da Naturfreunde derneğinin, Warschauer Sokağı’ndaki bürosundan alınabilir.

______________________________